Ez az írás három részből áll.
Első része rövid élménybeszámoló a Madarasi-Hargitán tett kirándulásunkról, második része valamivel részletesebb leírás a Büdös-hegységbeliről (Büdös-barlang, a vitriolos források, és Bálványosvár), az utolsó rész néhány szó csupán két jól ismert és sokak által látogatott helyről, a Sólyomkőről és a Nyerges-tetőről.
1. Első napi túránk a Madarasi-Hargitát célozta. Amint javasolták, Szentegyházáról közelítettük meg. A falut elhagyva sima, köves volt az út, frissen hengerelve, ami hihetetlennek tűnt azok után, hogy a „falu” utcáit bizony akkora kövek borították néhol, hogy már-már szikláknak tűntek. Gondolni sem mertem, hogy a későbbiekben mégis kitűnő úton haladhatunk.

Az üdülőházakig érve, leparkoltuk az autót, és elindultunk a csúcs felé. Ennyi turistát, mint itt, nem tudom, hol láttam még! Kisgyerekektől nagyon idősekig minden korosztály képviseltette magát. Legemlékezetesebb talán annak az idős hölgynek a megjelenése, aki már a csúcs közelében járva, rendkívül fáradtan, levegő után kapkodva is biztosított, hogy, ha felér a csúcsra, este, a szálláson, a másnapi pálinkaadagját is kikéri...
Mégis különös élmény a nagy hóban járt helyeket így, zölden látni. Hótakaró nélkül lépkedni a „Hargita tetején”, alaposan végignézni a sziklás, borókás csúcson, annak rengeteg keresztjén más élményt jelent így,

Visszafele ugyanazt az utat követtük, még egyszer végiggyönyörködve a Vargyas völgyén. A szentegyházi strandon lazítottunk. A Hargitán tett kis túra után jól esett az úszás a mezotermál borvízben.
2. Másnap reggel Tusnád-fürdőről indultunk a Bálványos-fürdő felé vezető úton. Első célpontunk a Büdös-hegyen levő torjai Büdös-barlang volt.
A jelenleg nem működő Carpati szálloda előtt álltunk meg, innen a jól ismert kék pontjelzést követtük gyalogosan a barlangig. Felfele menet már jól érződött a Büdös-hegy jellegzetes záptojásszaga, ami a kénes-széndioxidos kigőzölgések eredménye. Elhaladtunk Jósa Izsák 1856-ban állított síremléke mellett,


A barlangba lépve érezni lehetett a furcsa melegséget, amely lentről körülvett, a padló felől is melegítette talpunkat. A falakon jó egy méter magasságig fojtó, kénes gázak nyomán képződött sárga lerakodás látható, ami azért is jó, mert így nyilvánvaló a gyiklos gázak szintje. Itt lehajolni tilos! Tíz, legtöbb tizenöt percig szabad bent maradni, állva, vagy, aki bírja a mellkasig érő fojtó kénes gázt, a padra leüllve, kezdteben kevesebbet, s csak fokozatosan növelhetjük a bent töltött időt.

Az első hajtűkanyarig mentünk tovább. Itt megálltunk, és a közelben levő vitriolos (szabad kénsavas) források felkeresésére indultunk. A Büdös-hegy délkeleti oldalán bóklásztunk. A hegyre jellemző bűz itt is jól érződött. Pont a kanyarban, az út baloldalán ösvény vezet az erdőbe. Az ösvény elején máris sorompó zárja el az utat, amin felleltük a forrásokhoz vezető kopott piros háromszög jelzést. Amint a leírás is írja, csakugyan alig mentünk be az erdőbe – 80 métert ír a könyv – fel is tűnt egy patakvölgy végében, jobb oldalon, két szürkésfehér, bugyogó vizű mélyedés. Egyik fán, fölöttük, tábla állt, amin írta, hogy itt van az Apor- (más néven Timsós-) fürdő és a Szemvíz-forrás. Egy másik fán szintén táblát fedeztünk fel, ami jelezte, hogy az Apor- (Timsós-) fürdő földtani védterületén állunk. A vízfolyás mentén felfele haladva több helyen gödrökből feltörő, fehéres-szürkés színű, bugyogó vizeket láthattunk, majd fennebb a deszkákkal kirakott, kádfürdőt.


Utunk következő célpontja Bálványosvár volt. Túránk a bálványos-fürdői kempingtől indult. Elhaladtunk a már romos, valamikori Ibolya strand mellett, majd az Ibolya-forrást




A népmondák szerint a várat óriások építették s tündérek lakták. A valóságban, történelmi adatok alapján ismert tény, hogy már a X. században állt, tehát pogány kori vár. Állítólag az ősi magyar (mondjuk úgy: pogány) vallásnak itt füstölögtek legtovább az áldozó oltárai.


Következő állomásunk a Szent Anna-tó volt,

3. Másnap egy hirtelen túrával kezdtem a napot, amikor kora délelőtt felsétáltam a Sólyomkőre


Délelőtt indultunk hazafelé tusnádfürdői szállásunkról. Első célpontunk a Nyerges-tetőn álló emlékmű volt. Csíkkozmás és Kászonújfalu közötti úton, a Csíki-havasok gerincén áll, 875 méteren. Itt vívott élet-halál harcot Tuzson János honvédőrnagy kis létszámú csapatával 1849. augusztus 1-én. Alcsíkot védte a Kászon felől támadó orosz-osztrák túlerővel szemben. A csata sorsát árulás pecsételte meg. A védők hősi halált haltak.

A Nyerges-tetőről folyattuk utunkat hazafele.
Még egy utolsó állomásunk volt: a zsögöd-fürdői strand. Medencéjének 18 Celsius fokos borvize meglehetősen pezsdítő hatással volt ránk az aznapi kánikulában.
Nagyon kellemes kiruccanásokat mindenkinek!
Andris