
Jelzések is vannak, ám könnyű eltévedni már a legelején, az erdő alján...
Hűvös szél fújdogált, a levegő nyirkos. Pár hete még hó takarta az erdei utat, most is sáros helyenként, sőt, hófoltokat is találtunk. De az igazi fenyves-illatból nem győztünk elég nagyokat harapni..
Egészen csendes erdő. A forrás csobogása hallatszik csupán, ha jobban fülel az ember. Hosszabb-rövidebb időre napfénynek is sikerült átszűrődni az ösvényre. Bizonyára madarak dalától hangos szebb időben, de most hűvös, szeles idő borzongatott mindent és mindenkit. A kabátokat jól összehúzva magunkon igyekeztünk a vár fele. Szedtük a lábunk, egyrészt, hogy melegedjünk, másrészt, mert az autóbusz nem tudta eléggé megközelíteni a letérőt, és a tervezettnél hosszabb utat kellett gyalog megtenni.
Húsz kiruccanóból állt a csapat, s a két egészen picurkának (másfél és két évesek) ez jelentette élete első vártúráját.
A legelső meglepetést az okozta, amikor az eső helyett, amire a meteorológiai előrejelzések is figyelmeztettek, dara kezdett hullani. Apró fehér hógolyócskák a földet takaró sárgásbarna tűlevelek közé. De nem tartott sokáig. Mire felvettem az esőköpenyt, el is csendesedett. Az eső pedig elmaradt, és kisütött nap.
Az út szelíden emelkedik, a rövidítéseken azonban nagyobb, bár sokszor meglepően lapos kövek, és a lehullott ágak miatt kellett a lábunk alá néznünk. Virágok is díszítik az út szegélyét, a sárga boglárkák vidáman rikítanak a szerény vadorgona mellett, s egy tisztáson tavaszi sáfrányok ezrei késztettek megállásra.


Még jócskán láthatóak a falmaradványok,


A meredek nyugati oldal sziklás tetején gyönyörű kilátás nyílik a környező hegyekre, a még havas szemközti csúcsra, a Madéfalvi Hargitára. Jobbkézre tőle a Rákosi Hargita látszik. Sajnos nem sok időnk maradt nézelődni.

Az erdőből kiérve Andris végigmutatott a környező hegyeken, a Fekete-Rez-től kezdve a Nagy-Hagymáson és Öcsém-tetőn keresztül a ködben alig sejlő Naskalatig és Csíki-Havasokig. A Csíki-Havasok előtt, hozzánk közelebb, a Kőd-vonulat, a Nagy-Somlyó hegye, a Zsögödi-szoros vonala és a tavaly óta sokat emlegetett Harom-hegy csúcsa.
A göröcsfalvi templom

Csodaszarvas a bástya Észak-Nyugati oldalán,



A nyugati oldalon viszont rab- és akasztott ember rajza, s bilincset hozó porkolábé. Fölöttük nagyobb állat egy kisebbel egy még kisebbet üldöz vagy követ. (Nagyobb birodalmak a kisebbre fenik fogukat...?)
Sajnos a templomba nem volt lehetőségünk bejutni, pedig jó lett volna. Csíkban is várt ránk a múzeum. A „tatárjárás”-t még el kellett érnünk.
Ennyi pogánykodás után már nem is volt meglepő jurtába lépni, szekértáborokról hallani, láng alakú nyílhegyekkel ismerkedni, melyek a páncélon is keresztülhatolnak, az emberi csigolyában rozsdamentesen megőrződnek, s még az élük sem csorbul ki... Szóval kegyetlen dolgokat meséltek a kutyafejűekről, még így, többszáz év távlatából is ráncolt homlokkal és összeszorított állkapoccsal elevenítettük fel történelmi ismereteinket.
A végén felpróbálhattuk a páncélinget,

A csatatérről szabadulván előbb a Makovecz Imre tervei alapján épült templomot néztük még meg Csíkszeredában, körbesétáltuk, elkészítettük a csapatfotót,

Na, hova megyünk legközelebb???
Hancur
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése